Gençlik (Güzellik & Yüz) Yogası

Gençlik Güzellik YogasıGüzellik yogası birçok sağlıklı yaşam sistemlerinden alınmış ve kombine edilmiş, hem sağlık hemde güzellik için yapılan bir komple çalışmadır. Güzellik cilt yüzeyi ile sınırlı değildir. Sadece görünüşte güzel görünmek için yapılan bir çalışmada değildir. Aynı etkiyi içerden dışarıya doğru yapmakta lazımdır. Güzellik gençlikle gelen ve yaşlandıkça yavaşça kaybolan bir oluşumdur. Güzellik sanatı kişinin gayreti ve etrafındaki, imkanları kullanarak, zamanla elde edilen bir neticedir. Benim bu konuda arzum konu ile ilgili çok uzun senelerin birikimi olan tecrübe ve deneyimlerimin 360 derecelik bakış açısından size sunarak paylaşmaktır. Yaşlanmak durdurulamaz ancak, güzellikle doğal yıpranmadan olgunlaşmak mümkündür. Bu da güzelliktir.

Filipinli sağlık ve beslenme uzmanı Lourdes Doplito Çabuk, ciltte yılların etkisiyle oluşan kırışıklık ve sarkmalar için her gün yoga yapmayı öneriyor.

Eğitimini Filipinler’ de Universite Tıbbi Teknoloji bilimi bölümünde tamamladıktan sonra Florida’ da ve sonra İstanbul’ da Raja Yoga, Kriya Yoga ve Güzellik – Gençlik ve Yüz Yogası dersleri veriyor. Bu çalışmalarda beslenme, duruş, oturuş, stresten kurtulmak, arınma, rahatlama dahil bir dizi uygulamayla bedensel – fizyolojik fonksiyonlar yeniden düzenleniyor. Başka bir deyişle Gençlik Yogası etkisini bedenin içinden dışarıya doğru gösteriyor.

"Seminere katılan herkese her şeyden önce doğru nefes alıp vermeyi öğretiyorum, çünkü ne yazık ki nefes bilinmiyor. Nefes her şey demektir."
"Yaşlanma durdurulamaz ancak, sağlık ve güzellik ile olgunlaşmak mümkündür."

Nedir?

Güzellik yogası birçok sağlıklı yaşam sistemlerinden alınmış ve kombine edilmiş, hem sağlık hemde güzellik için yapılan bir komple çalışmadır. Güzellik cilt yüzeyi ile sınırlı değildir. Sadece görünüşte güzel görünmek için yapılan bir çalışmada değildir. Aynı etkiyi içerden dışarıya doğru yapmakta lazımdır. Güzellik gençlikle gelen ve yaşlandıkça yavaşça kaybolan bir oluşumdur. Güzellik sanatı kişinin gayreti ve etrafındaki, imkanları kullanarak, zamanla elde edilen bir neticedir. Benim bu konuda arzum konu ile ilgili çok uzun senelerin birikimi olan tecrübe ve deneyimlerimin 360 derecelik bakış açısından size sunarak paylaşmaktır. Yaşlanmak durdurulamaz ancak, güzellikle doğal yıpranmadan olgunlaşmak mümkündür. Bu da güzelliktir.


İşte Sihirli Hareketler

1. ALIN MASAJI

Ana sinir sistemimiz alnımızda bulunuyor. Onun için yukarıya doğru masaj yapacağız. Orta parmakla ve yukarı doğru. Ama bastırmadan çok hafif. Bu sinir sistemini uyarmak için. Yüz kaslarınız gevşeyecek ve rahatlayackınız. (Bunu ve diğer egzersizleri en az günde 3 kez yapın.)

2. KAŞ KALDIRMA

Kaş kaldırma egzersizini yaptığımızda direnç göstermiş oluyoruz. Direnci kaşların üzerine koyuyoruz. Sonra yukarı ve yana doğru bastırıyoruz. Üç hareketide aynı anda yapıyoruz. On saniye bekliyoruz. On saniye hem nefes tutuyoruz hem de hareketi yapıp bırakıyoruz.

3. GÖZ ÇEVRESİ

Bütün yüz kaslarına yönelik yapmak için, önceden gözlerinizi mümkün olduğu kadar çok açıyorsunuz. Işaret ve baş parmağınızla tutuyorsunuz. Direnç içinse, üçücü parmak yukarı doğru olucak. Göz çevresindeki çizgileri halletmek içinse, karşıya bakıyorsunuz ve on saniye bekliyorsunuz, bu arada nefesinizide tutuyorsunuz.

4. DUDAKLAR İÇİN DOĞAL SİLİKON

Dudaklarınızı içeri doğru çevirin, küçük "u" yapın. Küçük "u" dan sonra gülerek büyük "O" yapıyorsunuz.

5. GIDIK İÇİN

Arkanıza yaslanın, düz oturun ve çenenizi öne çıkartın. Diliniz içerde,üst damağınıza yapıştırın. Çeneyi öne doğru uzatın on saniye bekleyin.

6. KAZAYAĞI HAREKETLERİ

Önce gözlerinizi tamamen açıyorsunuz. Baş parmaklarınızın iç kısımlarını, tam gözün kenarına koyuyorsunuz. Diğer dört parmak serbest. Sonra karşıya bakıyorsunzu, on saniye bekliyorsunuz ve bırakıyorsunuz.

7. YİNE DUDAKLAR

İkinci kalem egzersizinde kalemin ucunu dişlerinizin arasında tutacaksınız ve dudaklaınızı kalemin en uzak noktasına kadar, yapabildiğiniz kadar uzağına temas edin. O şekilde on saniye kadar kalın. Kalem hareketleri 20'şer kere yapılmalı.

8. DUDAKLAR İÇİN

Dudağınızla kalemi tutacak ve çevireceksiniz. Bu arada çenenizi öne doğru uzatacak, yanaklarınızı da gülermiş gibi kaldıracaksınız.

9. KAŞIK HAREKETİ

Üst dudağınızı tam kaşığın ucuna koyun. Sonra alt dudağınızla biraz daha uzak tarafa doğru itin. Mümkün olduğu kadar uzağa. Sonra aşağı doğru uzatın. Sonrada kaşığı yukarı kaldırın. Yukarı kaldırırken iki saniye bekleyin ki yanaklarınızı sıkıştırmış olun.
   

10. BALON HAREKETİ

Burundan nefes alıp, ağızdan balona nefes verin. Ilk günler elma kadar, ikinci hafta greyfrut, sonraki hafta daha büyük şişirin. Ve nefesinizi bırakın sakın yutmayın. Akciğerleri açıyor ve yanaklar çalışıyor.