Siddashram Hakkında

Yogibaba Adnan Çabuk

Gençlik günlerimden beri doğamdaki hareketlilik ve yüksek bir enerjiye sahip olmaktan dolayı daha 14 – 15 yaşlarında başlayıp aletli jimnastik müsabakalarına katıldım, akrobasi paraşütçülüğü ve hocalığı, planör uçuşları yaptım ve dans müsabakalarına girdim.

Daha sonra İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ nde resim tahsili yaparken rahmetli Oğuz Aral’ dan aldığım pandomim eğitimi ve Vakko’ nun ilk mankenleri arasına girip yaptığım show ve reklam filmlerinden sonra dünyanın çok çeşitli ülkelerinde yaşayarak geçirdiğim serüvenli ve maceralı hayatım boyunca her yerde spor salonlarında sporuma devam ettim.

New York YMCA’ da aerobic hocası olduktan sonra dizlerim zedelendi ve içimdeki ses şimdi yogaya başlayacaksın dedi. Bu arada Thi Chi Chuan Çin Yogası’ sı da yapıyordum.

Yogayı Clup Patara Evlerinde Kalkan’ da öğretirken yoga çalışmalarının ne kadar ciddiyetle öğretilmesi gerektiğini anladım. Hindistan ve Uzak Doğu ülkelerine bu eğitimi spirituel gelişim için üstatlarımı aramaya çıktım ve bana nasip olan hocalar, üstatlar, şifacılar, gurular ve masterlardan eğitim alma şansına sahip oldum. Bu Uzak Doğu yaşantım sırasında on sene gibi bir devre yılın altı ayını Hindistan, 4 ayını Kalkan Patara Evleri ve iki ayını da Amerika’ da geçiriyordum.

1996’ da İstanbul’ da yoga misyonuna başlamam için içimdeki sesi dinledim. İki sene boyunca haftada yedi gün, günde 4 – 5 ders İstanbul ve dışında yoga dersleri vererek yoganın yayılmasını sağladım ve böylece SIDDASHRAM doğmuş oldu. Ashram Guru’ nun yaşadığı ve öğreti verdiği yerdir. Siddashram kelimesi Hindistan’ da aydınlanmış guruların vücutlarını terk ettikten sonra gittikleri metafizik bir cennet alanı olarak bilinir. Sidd kelimesi Buda’ nın Siddhartha isminden, Viho kelimesi Du Souıx Kızılderili ruhani bir şefin isminden alındı ve orta isim oluştu. Siddashram’da ki hedefim öncelikle insanlığa hizme etmektir.

Ayrıca Klasik Spritüel Yoga bütünlüğünü öğrenmek için kendini geliştirmek isteyenlerle ve hayatın gerçeğini anlamak için yola çıkanlarla deneyimlerimi paylaşmaktır.

Iyengar üstat ile birlikte