Yüz ve Güzellik Yogası Yüz ve Güzellik Yogası Yüz ve Güzellik Yogası

Güzellik - Gençlik Yüz Yogası

Piyasada yogayla ilgili birçok kitap var. Bir yerden başlamak için, bu kitaplardan sadece birini seçmenizi öneririm. Hangi kitabı, hangi yoga akımını veya hangi tarzı seçtiğinizin bir önemi yok çünkü bana göre hepsi aynı kapıya çıkıyor. Önemli olan tek şey, sizin yogaya ilgi duyuyor olmanız. Birçok kitap, sayısız bilgi ve çeşit çeşit yoga hocası bulabilirsiniz. Ancak bütün bunların sizi sırtlayıp egzersizleri sizin adınıza yapacağını sanmayın. Bunlar sadece önünüzde bir kapı açacak ve kendinizi gerçekleştirmeye, daha doğrusu kendinizi keşfetmeye giden yolu bulmanız için size ışık tutacaktır.

Bir kişinin veya bir şeylerin size enerji bahşederek sizi aydınlanmaya götürmesini ümit etmeyin. İçinizdeki enerjiyi uyandıracak ya da artıracak güç, doğada mevcuttur. Öte yandan vücut enerjimizin çevremizdeki varlıklardan etkilendiği de bir gerçektir. Öyle ya, dünyadaki bütün varlıklar, küçücük atomların bir araya gelmesinden oluşan moleküllerden yapılmıştır. Varlıkları oluşturan bu küçücük atomlar, gözle göremediğimiz bağlarla birbirine bağlıdır. İçinde yaşadığımız bu varlıklar âlemi, âdeta kocaman bir ağ gibidir.

Anti-Aging Gerçek Değildir!

Vücudumuzda her an yeni hücreler gelişir, aynı zamanda kimi hücreler yaşlanır ve ölür. Hücrelerimiz de küçücük atomlardan oluşmuştur. Atomlara hayat veren ise sürekli hareket halindeki enerjidir. İnsan vücudu sürekli kendini yenileyen, canlı hücrelerden ibaret olduğuna göre; yaşlanmayı durdurmak anlamına gelen “anti-aging” ifadesi, bence gerçeklerle bağdaşmaz. En azından içinde bulunduğumuz çağda ve zamanda, yaşlanmayı durdurmak mümkün değildir. Bazı bilim adamları insanın “olduğu gibi kalmasını” sağlayacak formüller üzerinde çalışmaktalar. Böylece gelecekte, dışa yansıyan görüntümüzün değişmemesi söz konusu olabilir. Fakat şu an için, yaşlanmayı durdurmak yerine, yaşlanma belirtilerini geciktirmekten söz etmenin daha yerinde olacağını düşünüyorum.

Yogayla Stresten Arının

Erken yaşlanmanın başlıca nedeni strestir. Günümüz teknolojisinin beraberinde getirdiği hızlı yaşam tarzını ve içinde bulunduğumuz tüketim toplumunu bir düşünün. Stres her birimizi tehdit ediyor. Kimimiz stresli bir yaşamımız olduğunun bilincindeyizdir. Kimimiz ise bilinç altında stresin etkisindeyiz.

Peki yaşamımızdaki gizli veya açık stres kaynaklarıyla başa çıkmak için ne yapmalıyız? Öncelikle kendi kendimizden hoşnut olmalıyız. Önce kendi içimizde huzur bulmalı ve dışarıya huzur yansıtmaya başlamalıyız. Böylelikle yaşamın getirdiği zorlukları göğüsleyebilmemiz çok daha kolaylaşacaktır.

İşte Güzellik-Gençlik & Yüz Yogası programı, tam da bu amaca hizmet etmek için doğdu. Güzellik Yogası sayesinde fiziksel, zihinsel ve ruhsal açıdan kendinizden hoşnut olmayı başarabilirsiniz. Bu güçle, yaşamın stres yaratan zorluklarıyla çok daha kolay başa çıkabilirsiniz. Doğu’da binlerce yıldır uygulanan yoga tecrübesiyle güçlenebilirsiniz.

Yoga sadece vücudun eğilip büküldüğü akrobatik hareketler veya kusursuz pozisyonlar değildir. Yoga pozisyonlarının ilk defa nasıl ortaya çıktığını biliyor musunuz? Henüz kitapların var olmadığı binlerce yıl önce yogiler, rişiler ve sadular; bir çeşit vücut bilimi diye nitelendirebileceğimiz yoga öğretisini nasıl hayata geçirdiler, hiç düşündünüz mü? Bu mütevazı, bilge insanlar; kendilerini gerçekleştirme ve kâinatla bütünleşme idealiyle saatlerce, günlerce, hatta aylarca meditasyon yapıyorlardı. Aydınlanmaya giden yolun başındayken sağlıklı bir vücuda ihtiyaçları vardı. Kan dolaşımları güçlü olmalı, iç organları iyi çalışmalıydı. İçgüdüleri onlara kol ve bacaklarını esnetip bükmeyi, yere uzanmayı ve örneğin, kedi pozisyonu almayı söyledi. İşte yoga pozisyonları bu şekilde doğdu. Yoga pozisyonlarını yapmak isteyen herkese, öncelikle sükûnet içinde nefes alıp vermelerini, sonra da vücutlarının kendilerine ne fısıldadığına” kulak vermelerini öneriyorum. Vücudun yapısı, ihtiyaçları, yapabilecekleri ve yapamayacakları, her birimizde farklı farklıdır. Uyguladığınız yoga pozisyonunun adının ne olduğu veya vücudunuzu ne kadar eğip bükebildiğiniz önemli değildir. Önemli olan, kendinizi tanımanız, vücudunuzun ne durumda olduğunu, yani kapasitenizi bilmeniz ve aşırıya kaçmamanızdır.

Yoga Bir Din Değildir; O, Bir Bilim Gibidir

Yoga ne vejeteryanlıktır ne de akrobatlık. Hele bir din, hiç değildir. Yoga geleneği asla bir din olma iddiası taşımaz; sadece kâinattaki bütün varlıklara karşı sorumluluk sahibi olmamızı aşılar. İnsan olmayı öğretir. Aslında yoga, yaşamanın ve ölmenin bilimi gibidir.

Üstatlarının deyimiyle yoga, kâinatla bütünleşmenin yolunu gösterir. Bütün bilgilerin üstündeki hakiki bilinç hâlini vurgular. Kendini tanımayı öğretir. Fiziksel, zihinsel ve ruhsal açıdan kendimizi tanımamızı sağlar. Kendimize ve çevremize nasıl tepki verdiğimizin farkına varmamızı sağlar. Aslında bizi kuşatan dünyayla aramızda bir fark yoktur. Ayrılık söz konusu değildir. Bize farklı olduğumuzu düşündüren ve her şeye farklı bir kimlik veren, koca bir yanılsamadan başka bir şey değildir. Örneğin cansız varlık diye bir şey söz konusu değildir çünkü her varlıkta hareket vardır, enerji vardır. Yaşam enerjidir, insan da dahil her şey enerjidir. Enerji güçtür. Enerji ışıktır, sestir, sıcaklıktır, soğukluktur. Yogayla içimizdeki enerjiyi keşfedebiliriz. Kendimize ve bütün kâinata fayda sağlayacak ölçüde güç kazanabiliriz çünkü hepimiz Yaratıcımızın sıfatlarını taşıyoruz.

Sizi bu sıfatlarınızla saygıyla selamlıyorum.

Yüz yogası kitabını sipariş vermek için tıklayınız. Yuzyogasikitabi.com

Lourdes Julian Doplito Çabuk

Yüz ve Güzellik Yogası